SAJÓ SÁNDOR MIKLÓS 2014. november 31-én – immár négy éve – esett át vese transzplantáción. 2001 óta ismert beszűkült vesefunkciója (nephrosclerosis) és a veseműködés kritikus szint alá csökkenése után közel két évig hemodializis kezelésre járt, miközben sportolt, hogy kondícióját megőrizze és készült a remélt transzplantáció utáni életre.
Az élet abban különbözik a sakktól, hogy a játék a sakk-matt után is folytatódik. /Isaac Asimov/
A transzplantáció utáni lábadozás, majd rehabilitáció és gyógytorna során már azon töprengett, hogyan folytathatja a vesebetegségét megelőző életvitelét szakmai munkájában és a sport területén.
Természetese, miután kontakt – sportok szóba sem jöhettek, három hónappal a műtét után már könnyű úszás, majd a tavasz beköszöntével könnyű futás következett.
2015. május elején Dr Nemes Balázzsal kezdte meg a Szervátültetettek „vitéz Váry Sándor” Egyesületének a szervezését a „Sorstárs csoport” tagjaiból kb. 10 fővel.
Az elnöki funkció átadásakor összesen kb. 190 fő tagjelölt, illetve pártoló, érdeklődő ismert, akiknek adatai az adatvédelmi törvényben foglaltak szerint kezelhetők.
Időközben megismerkedett a Magyar Szervátültetettek Szövetségével és Berente Judit elnöknővel, aki bíztatta az egyesület szervezésével és támogatásáról biztosította, aminek eredményeként a későbbiekben, több közös rendezvény megszervezésében vett részt az egyesület.
Az egyesület céljául tűzte ki szervátültetettek, a veseproblémákkal küzdő, vesepótló kezelésre járó, valamint transzplantációra váró betegek nem orvos – szakmai tájékoztatását és személyes tapasztalataink megosztását tűztük ki, mely során tájékoztatni kívánta a sorstársakat a szervátültetés életminőséget javító hatásairól, a transzplantáció után követendő életmódról, a szervátültetést követően a visszatérés lehetőségeiről az egészséges emberek életvitelébe.
Fontos feladatként kezelte az egyesület a szervátültetettek sportját és a sportolók versenyzési lehetőségeinek biztosítását.
Külön köszönet és dicséret illeti meg Szabó Ilonát (Icust) az egyesület titkárát, aki, hatalmas munkát végzett az egyesület munkájában, a rendezvények és a tagjelöltek szervezésében. (Sajnos családi okok miatt nem tudta vállalni a további munkát.)
Az egyesület Sajó Sándor elnöksége alatt tartott legfontosabb rendezvényei:
Szervátültetettek sportnapja és farsangja (mely válogató a nemzetközi versenyekre) egymást követő 3 évben (2016-2017-2018-ban) a Magyar Szervátültetettek Szövetségével közös rendezésben. (Évente kb. 90 résztvevő)
2017. Transzplantáltak Egészségnapja az „Alapítvány a Kelet-magyarországi Transzplantációért” civil szervezettel közös rendezésben Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában (60 résztvevő)
2017. Debrecen–Pac városrész Juniális nyílt nap. (70 résztvevő)
2017. szeptember – október (Debrecen, Nyíregyháza, Miskolc) nyílt nap „Transzplantáltak a szervátültetésre várókért” mottóval. (Összesen 120 résztvevő)
Sajnálatosan a kétszeri hibás ügyvéd választásnak köszönhetően az egyesület bejegyzése az alapító elnök munkássága alatt nem fejeződött be, így ez a feladat az újonnan megválasztásra kerülő elnökségre vár.
Sajó Sándor 2018. május 24-i leköszönését indokolja, hogy a három éves elnöki ciklus végén, 2018. márciusban töltötte be a 70. életévét, így időszerűnek tartotta átadni a stafétabotot egy fiatalabb, agilis elnökjelöltnek.
Sajó Sándor Mikós Debrecenben, 1948. március 24-én született, 1972-ben gépészmérnöki képesítést szerzett.
2008-as nyugdíjba vonulása előtt egy építőipari és szolgáltató cég ügyvezető-igazgatója volt, korábban pedig 32 évig egy közműszolgáltató vállalatnál különféle műszaki-gazdasági vezető beosztásokat töltött be, több szakmai publikációja megjelent.
Mint nyugdíjas igazgató, vezetői tapasztalatait a 2007-ben megalapított „Településüzemeltetési és Gazdálkodási Szakmai Egyesület” elnökeként tovább kamatoztatta 2015-ig.
Szakmai tevékenysége mellett a sportban is sikereket ért el.
Kézilabdában súlyos térdsérüléséig a junior válogatott keret tagja volt, utána mérnöki tevékenységét helyezte előtérbe, de hobbi szinten tovább kézilabdázott, majd felépülése után a judo edzéseket is látogatta.
Sajó Sándor Miklós a magyar sportban is fontos tisztségeket töltött be:
1997-2002 Elnökségi Tag – Magyar Judo Szövetség
1997-2002 Elnök – Északkelet-magyarországi Judo Szövetség
1996-1997 Társelnök – Északkelet-magyarországi Judo Szövetség
2000. 10. 07.-én a „JUDO ÉRDEMÉREM – Ezüst fokozat” kitüntetést kapta, elsődlegesen a sportág szervezésében, a gyermek-, utánpótlás- és női ágazat fejlesztésében végzett tevékenységéért.
„Országos” minősítésű judo versenybíró.
Szenior „masters” korosztályban és a diplomások bajnokságain nemzetközi szinten is eredményesen versenyzett, többször dobogós helyezést ért el.
A budapesti szenior „Masters Világbajnokságon” Magyarország képviseletében a csapatversenyben IV. helyezést ért el.
Kézilabdában is edzői képesítéssel rendelkezik.
Sportban végzett kiemelkedő sportvezetői munkájáért 2011-ben miniszteri kitüntetésben, a „MAGYAR SPORTÉRT DÍJ” II. fokozatában részesült.
A Szervátültetettek „vitéz Váry Sándor” Egyesülete elnöki pozíciójáról történt leköszönése után, – mint ügyvezető – vezényelte le az új elnökség jelölését és megválasztását.
Az újonnan megválasztott elnökség tagjai
Balogh László János Kapornai Judit Dr Nemes Balázs
elnök elnökségi tag szakmai vezető
Lejegyezte: Markovics G.M.